Mezinárodní konference AddictCZSK hostila dvě klíčové osobnosti v oblasti drogové politiky a řešení závislostí, Liesbeth Vandam, vedoucí sektoru podpory politiky z Evropské agentury pro drogy (EUDA), a Jindřicha Vobořila, předsedu správní rady think tanku Racionální politiky závislostí a člena týmu poradců českého premiéra. Oba řečníci přednesli klíčové příspěvky, které se zaměřily na současnou drogovou situaci v Evropě a efektivní řešení v rámci politiky minimalizace škod.
Hlubší porozumění drogovým trhům a jejich dopadům
Liesbeth Vandam zahájila svůj příspěvek představením transformace Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA) na Evropskou agenturu pro drogy (EUDA). „Nová agentura má větší kapacitu efektivně reagovat na komplexní a rychle se měnící drogovou situaci,“ vysvětlila. Zdůraznila, že drogy jsou dnes „všude“ a mohou zasahovat každého, přímo či nepřímo.
Jedním z hlavních bodů jejího projevu byla rostoucí složitost trhu s drogami. „Trh je charakterizován širokou dostupností širší škály drog, často o vysoké čistotě nebo v nových směsích a formách. To představuje velká rizika pro uživatele, kteří si často nejsou vědomi toho, co vlastně konzumují,“ upozornila Vandam.
„Co je dnes normou, je polysubstance use, tedy kombinace několika látek. To klade velké nároky na toxikologické a forenzní kapacity pro monitorování trendů. Je nezbytné, abychom investovali do rychlejších a efektivnějších metod, které nám umožní rychle reagovat na nově vznikající hrozby,“ řekla Liesbeth Vandam z Evropské agentury pro drogy (EUDA) ve svém úvodním příspěvku na konferenci AddictCZSK v Bratislavě.
Zároveň upozornila na rostoucí využití evropské dopravní infrastruktury zločineckými skupinami. „Sedmdesát procent všech zadržených drog pochází z evropských přístavů, což vytváří obrovské výzvy pro celé zdravotní a regulační systémy,“ dodala.
Harm Reduction jako strategické východisko
Jindřich Vobořil se ve svém projevu zaměřil na politiku minimalizace škod (Harm reduction) jako klíčovou strategii v oblasti závislostí. „Minimalizace škod není o abstinenci, ale o realistických politikách, které pomáhají snížit rizika spojená s užíváním drog,“ zdůraznil.
Podle Vobořila je nutné zaměřit se na regulaci trhu a podporu substitučních látek jako části politiky minimalizace škod. „Regulovaný trh je cestou k efektivnějšímu řešení než současná prohibice. Tam, kde se prosadily principy minimalizace škod (harm reduction), jako například ve Švédsku, došlo k podstatnému snížení zdravotních rizik spojených s užíváním drog,“ uvedl.
„Často věnuje největší pozornost nelegálním drogám, přestože větší problém představují kouření, alkohol a gambling. Je nezbytné investovat do prevence a výzkumu, jinak se budeme jen potácet v kruhu neefektivních opatření,“ řekl Jindřich Vobořil, předseda správní rady think tanku Racionální politiky závislostí.
Společná vize a lepší příprava na budoucí výzvy
Oba řečníci se shodli na důležitosti lepší přípravy na budoucí výzvy spojené s drogovou problematikou. Vandam zmínila nové přístupy v EUDA, včetně vytvoření sítě forenzních a toxikologických laboratoří a zavedení evropského systému varování. „Musíme se opřít o data a spolupráci s externími odborníky, abychom mohli rychle reagovat na měnící se situace a poskytovat členským státům aktuální informace,“ zdůraznila.
Vobořil upozornil na nutnost étosu spolupráce mezi vládami a organizacemi: „Musíme mít odvahu řešit drogové problémy komplexně, a ne přehlížet širší souvislosti. Jde o lidská práva, zdraví a bezpečnost společnosti.“
Konference AddictCZSK přinesla důležité podněty pro budoucí směrování drogové politiky. Klíčová sdělení Vandam a Vobořila zdůraznila nezbytnost evidence-based přístupu, podpory prevence a regulace trhu s drogami. Jejich příspěvky poukázaly na to, že minimalizace škod (harm reduction) není pouze strategií, ale nezbytnou cestou k efektivnějšímu řešení problémů souvisejících s drogami v 21. století.