Regulace závislostí má stát na dvou pilířích

Alkohol, tabák, hazard, cukr, sociální sítě, videohry či metamfetamin. O různých závislostech a způsobech jejich prevence, regulace a léčby hovořili odborníci v Bratislavě na mezinárodní konferenci AddictCZSK pod záštitou Ministerstva zdravotnictví SR.

Na evropském trhu je vysoká dostupnost drog, přibývají nové formy i způsoby jejich užívání, a trendem je jejich pašování přes menší přístavy. Upozornila na to Liesbeth Vandam z nově vzniklé Agentury Evropské unie pro drogy (EUDA). Významné množství syntetických drog se vyrábí přímo v Evropě. V posledních letech byly zachyceny stovky nelegálních laboratoří, zejména na výrobu metamfetaminu a amfetaminu, v menší míře kokainu.

Podle Vandam je důležitý rozvoj monitoringu, systémů varování, sítě forenzních a toxikologických laboratoří a mezinárodní spolupráce s cílem maximalizace schopnosti reagovat na drogovou scénu.

Dvě nohy regulace

„To nejčastější, co nás momentálně zabíjí v Česku a na Slovensku, je kouření… A hned za tím je alkohol, který má ještě širší sociální dopady na rodiny a lidi v okolí,“ uvedl předseda správní rady think tanku Racionální politiky závislostí, poradce českého premiéra a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

V této souvislosti podotkl, že více pozornosti se věnuje oblasti nelegálních drog, ačkoli alkohol, kouření a hazard jsou výrazně rozšířenější problémy, k nimž nejnověji přibývá digitální závislost.

Regulovaný trh má podle něj využívat dvě nohy: nejen známé regulace dostupnosti, ceny či reklamy, ale také substituci alternativními produkty s menšími riziky. Přístup snižování škod, který v případě tabáku zahrnuje podporu méně škodlivých alternativ, jako jsou elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky, se ukazuje jako účinný při zvládání vlivu závislosti na nikotinu.

Česká republika a Slovensko částečně sdílejí vizi moderní regulace, která chrání zranitelné skupiny a zároveň nabízí méně škodlivé alternativy pro dospělé. To je geografická přenosnost švédských zkušeností, neboť Švédsko je zemí s nejnižším výskytem kuřáků v EU.

Slovensko už přistoupilo k regulaci nikotinových sáčků podle vzoru České republiky a v současnosti probíhají v slovenském parlamentu diskuse o širší regulaci nikotinových výrobků.

Přístup snižování rizik (harm reduction), v případě tabáku například podpora méně škodlivých alternativ, jako jsou elektronické cigarety či nikotinové sáčky, se podle něj ukazuje účinný při zvládání dopadů závislosti na nikotinu.

„Evropská unie stále přistupuje k regulaci návykových látek nesourodě. Alkohol, který má vysoký návykový potenciál a značná zdravotní rizika, je široce dostupný a v zásadě nedostatečně regulovaný. Naproti tomu neléčebné užívání jiných psychoaktivních látek je zakázané a uživatelé jiných psychoaktivních látek čelí přísným trestním postihům,“ vysvětlil člen správní rady EUDA, lékař a představitel think tanku Racionální politiky závislostí Viktor Mravčík.

„Tento nepoměr neodráží skutečná rizika jednotlivých produktů, podkopává důvěru v nastolené regulace a prohibicí posilovaný nelegální trh podkopává právní stát. EU by měla přijmout moderní přístup založený na minimalizaci škod s přihlédnutím k relativní rizikovosti látek. Nový regulační rámec pro takzvané psychomodulační látky může být z tohoto pohledu vzorem pro celou EU,“ dodal. Český parlament nedávno přijal takzvaný psychomodulační zákon.

Intervence od lékařů

„Selháváme u legálních drog způsobujících 90 procent zdravotních, ekonomických a sociálních škod. Máme konkrétní cíle? Daří se najít vazby na vědecké přístupy? Umožňuje alokovaná finanční podpora plnění stanovených cílů?“ položil otázky psycholog Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví ČR. Prezident Harm Reduction Akademie Csémy na základě výzkumu doporučuje u uživatelů alkoholu intervence od praktických lékařů, protože náklady jsou nižší než potenciální úspory. Je však třeba zajistit podporu a financování programů u politiků, vyškolit a přesvědčit lékaře.

Jakub Popík ze Sociologického ústavu Slovenské akademie věd tvrdí, že protidrogová legislativa na Slovensku vznikala zejména na základě strachu, a ne dat. „Když se o Česku hovoří jako o velmoci pervitinu, tak na začátku 90. let jsme byli heroinovou velmocí a jedno z největších překladišť.“ Dodal, že téma drog je zneužíváno v rámci politického marketingu.

Digitální závislost

Bývalý europoslanec Mikuláš Peksa upozornil na nový fenomén digitální závislosti. „Je trochu jiná, ještě osobnějšího charakteru, protože digitální firmy přesně individualizují obsah pro jednotlivce. U alkoholu je každá molekula etanolu stejná.“ Vyjádřil potřebu vytvoření legislativy, která zachytí a pokryje velké digitální služby a jejich dopady na duševní zdraví. Profesorka Gabriele Fischer z Vídeňské univerzity doplnila, že většina zemí sice reguluje hazardní hry, ale nereguluje videohry. Jejich tvůrci si najímají specialisty na zvyšování závislosti.

Konferenci AddictCZSK zorganizovaly think tank Racionální politiky závislostí, Občanské sdružení Prima a Harm Reduction Akademie.

Tento článek vyšel 25.11.2024 v Hospodárských novinách.